آموزش مجازی گوی سبقت را از کلاس حضوری ربود

در دنیای مدرن امروزی که علم ارتباطات وارد لایه لایه زندگی بشری شده است،‌ آموزش مجازی نیز به عنوان بخشی از این جریان تند دیر یا زود گوی سبقت را از آموزش حضوری در بسیاری از شاخص‌ها می‌رباید و این آموزش و پرورش است که باید در عصر انفجار ارتباطات پوست‌اندازی کند، رخت و لباس نو متناسب با این بستر به تن کرده و با ایجاد زیرساخت‌های لازم در مسائلی مانند بحران کرونا قد علم کند..
در پی تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی با شیوع ویروسی همه‌گیر به نام کرونا، بیش از پیش با مصداق این عقیده آشنا شدیم. از اوایل اسفندماه سال گذشته و با اعلام رسمی شیوع بیماری کرونا در کشور،‌ تمام مدارس به تدریج تعطیل شدند و یک سوال بزرگ در ذهن همه جای گرفت که تحصیل دانش آموزان چه می شود.
در این زمان برخی از معلمان و مدارس به صورت خودجوش اقدام به آموزش مطالب درسی از طریق شبکه های مجازی کردند که با مشکلات عدیده ای همراه بود؛‌ آشنایی اندک دانش آموزان به استفاده از شبکه های مجازی در شرایطی که تا پیش از این استفاده از این وسایل برای خیلی از آنان از سوی خانواده ها ممنوعیت داشت، ازجمله عمده ترین مشکلات دانش آموزان به ویژه در سطح دبستان بود.
کندی سرعت اینترنت،‌ نبود گوشی های هوشمند در دسترس همه خانواده ها،‌ هزینه های اینترنت و ده‌ها مشکل دیگر را هم باید به این طومار اضافه کرد.
آموزش و پرورش در این شرایط به میدان آمد و کم کم خبرها از راه اندازی شبکه آموزشی رسمی این وزارتخانه به گوش می رسید. شبکه ای راه اندازی شد؛ «شاد» معادل شبکه آموزش دانش آموزان.
شبکه ای که با تمام نیات خیرخواهانه پشت آن، به دلیل طبیعت تازه بودنش،‌ با مشکلاتی همراه بود. مشکلاتی که هر اقدام نویی می تواند داشته باشد آن هم اقدامی نو در زمینه ارتباط شبکه ای با میلیون ها کاربر.
نتایج حاصل از آزمون و خطاها در این مدت کوتاه،‌ هیچ آورده ای که نداشته باشد،‌ یک نکته مهم را ثابت کرد و آن اینکه آموزش مجازی دیگر عضوی از خانواده آموزشی کشور شد. عضوی جدایی ناپذیر که نیاز به بسترسازی قوی و محکم دارد؛ چراکه در دنیای مدرن امروز کلاس های حضوری خواهی نخواهی از بین می روند و جای خود را به آموزش مجازی می دهند.

ژوئن 23, 2020

0 پاسخ به "آموزش مجازی گوی سبقت را از کلاس حضوری ربود"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به شرکت دانش پویان آموزگار میباشد. © ۱۳۹۹

X